بی خیال ، همه چیز درست می شود

بی خیال ، همه چیز درست می شود

یکی از دوستان گفت چرا کشور اینگونه است؟ چرا مسئولین کاری نمی کنند؟
گفتم: چون ما همانطوری هستیم که مسئولین هستند

گفت: به ما چه مربوط است؟ مسئولین باید کشور را درست کنند
گفتم: چند وقت پیش برای زدن بنزین به یک پمپ بنزین رفتم. برای سومین بار در طول چندماه گذشته، بنزین کمتری زد اما پول بیشتری گرفت. به او گفتم چرا این کار را می کنی؟ این کار ظلم و دزدی است اما زیر بار نرفت و مجبور شدم با کنترل کردن میزان بنزین از روی دستگاه دیجیتال پمپ، به او ثابت کنم که ۴۰ لیتر می زند اما ۵۰ لیتر حساب می کند.

پیش رئیسش رفتم و شکایت کردم. گفت خیر شما اشتباه می کنید. وقتی به او ثابت کردم که من اشتباه نمی کنم با لحن طلبکارانه ای گفت: طرف ۳ هزار میلیارد دزدیده حالا شما گیر داده ای به ۱۰ لیتر بنزین؟
کمی فکر کردم و گفتم: او که سه هزار میلیارد دزدیده یکی بوده مثل تو و این کارگرت، او دستش به سه هزار میلیارد رسیده و تو دستت به ۱۰ لیتر بنزین می رسد و روزانه چندصدهزار تومان بابت این کار دزدی می کنی.
چه بسا اگر تو مثل آن آقای سه هزار میلیاردی بودی، کشور را با جایش فروخته بودی
و بعد ادامه دادم: من به دنبال ۱۰ هزار تومان یا ۲۰ لیتر بنزین نیامدم. بلکه آمدم بگویم ما همه مثل هم شده ایم. یکی از مسافر تاکسی می زند، یکی از بنزین، یکی از کار، یکی از ارث خواهران و برادرانش، یکی از تعمیرگاه خودرویش و یکی هم زورش به سه هزار میلیارد می رسد
اگر جامعه می خواهد اصلاح شود باید از زیر شروع کند. قاعده هرم باید اصلاح شود.

⭕️ ما در خیابان به هم رحم نمی کنیم. در صف نان رحم نداریم، در هنگام فروش کالا تقلب می کنیم. در هنگام کار کردن فرار می کنیم. اگر از کسی خودرو بخری باید حتما چند جا نشان بدهی چون احتمال این که کلاهت را بردارند خیلی زیاد است. اگر خواستی خانه بخری باید چک کنی به چند نفر نفروخته باشند. اگر سفارش اینترنتی دادی باید مطمئن شوی که کلاهت را بر نمی دارند…

گفت یعنی می گویی همه مردم دزدند؟ گفتم نه اما اکثریت ما بیخیال شده ایم. دزدی را می بینیم اما تذکر نمی‌دهیم. همین که گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم دیگر به جامعه کاری ندارم.
گفتم: جامعه ای که نسبت به ناهنجاری حساسیتش را از دست بدهد سرنوشتش ناامید کننده خواهد بود.
گفت: بیا بابا ده تومن را بگیر، برو جای دیگه امر به معروف کن. نمی خواهی هم برو شرکت نفت شکایت کن.

می دانستم اگر بروم شکایت کنم می شوم یکی از ۱۶ میلیون نفری که در دادگاه پرونده دارند لذا بی خیال شدم و من هم مثل دیگران از کنار قضیه عبور کردم. هم وقت شکایت نداشتم. هم مطمئن نبودم کارم به سرانجام برسد و هم حوصله چندین ماه بالا و پایین شدن در دادگاه و وزارت نفت و اتحادیه و … را نداشتم.

⭕️ واقعیت این است که من هم “بی خیال” شدم. گفتم ان شاالله یکی پیدا می شود و درستش می کند. من هم مثل دیگران دچار خوش بینی یا بی خیالی شدم در حالی که اگر می خواهیم درست شود نباید بیهوده خوش بین باشیم بلکه باید از خودمان شروع کنیم. بیایید کمی هم بد بین باشیم. شاید مشکل خود ماییم

⭕️ گابریل اوتینگن می گوید روانشناسان معتقدند ممکن است تفکر مثبت در کوتاه‌مدت باعت شود احساس بهتری داشته باشیم، اما در درازمدت ریشۀ انگیزۀ ما را می‌خشکاند، ما را از رسیدن به اهداف و آرزوهایمان بازمی‌دارد و با احساس نامیدی و شکست و جاماندگی رهایمان می‌کند. اگر واقعاً می‌خواهیم در زندگی‌مان رو به جلو حرکت کنیم، با جهان در‌آمیزیم و احساس باانرژی‌بودن بکنیم، لازم است از تفکر مثبت فراتر برویم، همان‌طور که از موانعی که بر سر راهمان هستند عبور می‌کنیم. با مرتبط‌کردن رؤیاهایمان به واقعیت می‌توانیم عظیم‌ترین انرژی‌هایمان را آزاد کنیم و در زندگی‌مان به‌طور قابل‌توجهی پیشرفت کنیم.

✅ تحقیقاتِ مفصل گروهی از روان‌شناسان دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد که «مثبت‌اندیشی» در طولانی‌مدت، معمولاً تأثیرات وخیمی بر عملکرد انسان‌ها می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.