درباره اقتصاد نظر ندهید…

کارشناس دعوت کرده اند توی تلویزیون، میگه آقای جوادی آملی نباید درباره اقتصاد نظر بدهد همانطور که یک اقتصاد‌دان نباید در حوزه شرع نظر بدهد.
من فکر می‌کنم با این طرز تفکر، علمای ما نباید درحوزه شرع هم نظر بدهند. مثلا درباره چگونگی وضو گرفتن باید کارشناسان آب و اورتوپدی و بهداشت صحبت کنند. درباره نماز هم کارشناسان فلسفه و اورتوپدی و اقتصاد صحبت کنند. درباره روزه هم که اصلا هیچ عالم دینی نباید حرف بزند چون کار کلا مربوط به پزشکی و اقتصاد است. خمس و زکات هم مربوط به اقتصاد است. حج هم مربوط به وزارت خارجه و دیپلماسی و صنعت گردشگری و سیاست است و بقیه امور هم تقریبا به همین منوال

این است که کشور می شود آنچه الان شده است. همه خودشان را کارشناس و خبره می دانند و تصور می کنند با دوکلاس درس و چهارتا شاگرد، همه عالم را فهمیده اند. همه شده اند ژنرال و کار به جایی رسیده که به مفسرقرآن که اساس دین و اقتصاد و سیاست را تفسیر می کند می گویند شما حرف نزن چون ما دوکلاس درس خوانده‌ایم. البته درسی هم که خوانده‌اند کپی نوشته های غرب است وگرنه خودشان چیزی برای ارایه ندارند و هرجا هم حرف می زنند می‌گویند نظریات جهانی اقتصاد این را می‌گوید. نظریاتی که دنیای امروز را به یک جای غیرقابل سکونت بدل کرده است.

درسته خبر موضوع قدیمی هست اما در مفهوم مطلب همیشگی ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.